Frityrstekte bananer med vaniljeis og sjokolade- eller karamellsaus
Tilberedning
Steg 1
Skrell bananene, del i to først på langs og deretter på tvers. Bland melet og kanelen i en dyp tallerken. Pisk eggene i en annen dyp tallerken og legg paneringsmelet i en tredje dyp tallerken.
Steg 2
Vend først bananbitene i mel- og kanelblandingen, deretter i det piskede egget og til slutt i pankopaneringsmelet.
Steg 3
Varm opp oljen, frityrstek de panerte bananbitene til de er gyldenbrune og la renne av på kjøkkenpapir.
Steg 4
Til sjokoladesausen grovhakker du sjokoladen og smelter den over et varmt vannbad. Tilsett fløte og soyasaus, og varm opp blandingen. Til karamellsausen: varm sukkeret opp i en kjele, smelt det og la det bli jevnt lysebrunt; rør regelmessig rundt. Tilsett smøret og rør til det er oppløst. Tilsett kremfløte og soyasaus, og rør godt til sausen er helt glatt.
Steg 5
Anrett de friterte bananene med sjokolade- eller karamellsaus og is på tallerkener, pynt med mynte og om ønskelig med friske bær.
Tips
Som alternativ til Kikkoman naturlig brygget soyasaus, passer også den søte soyasausen veldig bra.
Oppskrifts-ID: 846
Oppskriften som PDF
last ned PDFTakk for tilbakemeldingen!
Gi oss tilbakemelding
Trykk på antallet stjerner du vil gi. Jo flere, jo bedre!
Oppdag mer